News & Reviews
Select Source

 

Turecka pisarka Asli Erdogan znajdzie azyl polityczny w Krak

Turecka pisarka, dziennikarka i działaczka na rzecz ochrony praw człowieka Asli Erdogan zamieszka w Krakowie w ramach pobytu na stypendium ICORN, międzynarodowej sieci miast zapewniających prześladowanym autorom azyl polityczny.

To już piąty pisarz, który gości w Mieście Literatury UNESCO w ramach tego programu. Wcześniej w stolicy Małopolski rezydowali: Madina Salamowa z Osetii Północnej, Kareem Amer z Egiptu, Mostafa Zamaninija z Iranu oraz Lawon Barszczeuski z Białorusi.

Erdogan, będąca członkinią międzynarodowego PEN Clubu oraz TYS (Stowarzyszenia Pisarzy Tureckich), zadebiutowała jako pisarka dość późno, po porzuceniu kariery naukowej. Wcześniej, po studiach z zakresu inżynierii komputerowej i fizyki, pracowała w genewskim CERN—ie. Po zrezygnowaniu z doktoratu powróciła do Turcji i osiadła w Stambule, gdzie zaangażowała się w działalność społeczno—polityczną.

Przemoc wobec kobiet, torturowanie więźniów

Jako dziennikarka wzbudziła w latach 90. wiele kontrowersji, przede wszystkim na skutek publikacji serii felietonów skoncentrowanych na krytyce polityki władz kraju, które ukazały się w prasie tureckiej i międzynarodowej. Erdogan aktywnie działa na rzecz ochrony praw człowieka, w szczególności zamieszkującej Turcję deprecjonowanej mniejszości narodowej — Kurdów. Jako felietonistka czasopisma ”Radikal” skupiała się również na takich problemach społecznych jak przemoc wobec kobiet czy torturowanie więźniów (jej publikacje zostały zebrane w antologii ”When a Journey Ends”). Represjonowana, wielokrotnie aresztowana i poddana w stan oskarżenia autorka współpracuje obecnie z gazetami kurdyjskimi.

Jak podkreślają organizatorzy stypendium — gmina Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, to ten właśnie aspekt jej działalności przyczynił się do wyróżnienia autorki i zaproszenia jej do naszego miasta. Głównym celem stypendium ICORN będzie zapewnienie Erdogan, której w Turcji grozi aresztowanie, warunków do pracy artystycznej oraz dalszej walki o przestrzeganie praw człowieka w Turcji. Miejsce swobodnej pracy twórczej zapewni pisarce Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Twórczość Erdogan, nieznana w Polsce i krytykowana w Turcji, tłumaczona była dotychczas m.in. na język angielski, niemiecki, szwedzki oraz francuski. Angielski przekład jej drugiej powieści, ”The City in Crimson Cloak”, uzyskał wiele pozytywnych recenzji i wyróżnień literackich. Eseje krytyczne na temat jej twórczości publikowały m.in. takie gazety i czasopisma, jak ”Le Monde” czy ”Die Welt”, a jedno z jej opowiadań doczekało się nawet adaptacji filmowej.

Cel: zapewnienie azylu politycznego

Do programu ICORN, czyli Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców, Kraków przystąpił w 2011 r., na dwa lata przed uzyskaniem tytułu Miasta Literatury UNESCO. Rolą miast członkowskich jest zapewnianie azylu politycznego pisarzom i dziennikarzom zaangażowanym w obronę praw człowieka, a naczelny cel ICORN to dbanie o poszanowanie prawa do wolności słowa.

Organizacja opiekuje się autorami, którzy ze względu na sytuację polityczną kraju, z którego pochodzą, oraz kontrowersyjne pod względem politycznym tematy poruszane w ich utworach poddawani są cenzurze, sankcjom oraz prześladowaniom. Jak zaznaczają organizatorzy stypendium Erdogan z Krakowskiego Biura Festiwalowego, stolica Małopolski to pierwsze polskie miasto z Europy Środkowo—Wschodniej, które przystąpiło do sieci.

Łącznie w ICORN zrzeszonych jest ponad 40 miast, głównie z krajów skandynawskich, a młoda instytucja uważana jest za jedną z najważniejszych inicjatyw międzynarodowych walczących o prawo do wolności wyrażania poglądów przez pisarzy i intelektualistów, wolność słowa oraz prawa człowieka.

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,18360063,turecka—pisarka—asli—erdogan—znajdzie—azyl—polityczny—w—krakowie.html?disableRedirects=true#ixzz3sV6766L0

15.7.2015
Marta Anna Zabłocka


 

News&Reviews Biography Books Photos About     Contact Home Page
Design by medyanomi