Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Aslı Erdoğan: ”Nie opowiadam historii, bazuję na języku. Jęz


W literackim ”Kole Kultury” Barbara Gawryluk rozmawia z Asli Erdogan, stypendystką programu ICORN, turecką pisarką i działaczką polityczną, która spędza rok w Krakowie. Dowiedzieliśmy się jak wygląda jej dzień pracy, czy Kraków spełnia jej oczekiwania i kiedy będziemy mogli przeczytać jej teksty po polsku.

Posłuchaj rozmowy Barbary Gawryluk z Asli Erdogan. Rozmowę tłumaczyła Xymena Pietraszek


Asli Erdogan

Aslı Erdoğan — stypendystka ICORN — opublikowała ponad dwieście artykułów (wiele z nich jest poświęconych krytyce polityków i władz), zarówno w pismach tureckich, jak i międzynarodowych. Jej twórczość jest bardzo zróżnicowana – należą do niej powieści (pierwsza, The Sea Shell Man, została wydana w 1994 r.), poezje, opowiadania, proza poetycka, eseje podróżnicze oraz polityczne. Jej dzieła, w dużej mierze ignorowane w jej własnym kraju, zostały przetłumaczone na wiele języków.

Na przyznanie prestiżowego stypendium ICORN duży wpływ miały wysiłki Erdoğan na rzecz obrony praw ludności kurdyjskiej. W 1990 roku rozpoczęła karierę literacką, a w 1998 r. stała się felietonistką lewicowego czasopisma Radikal – na jego łamach poruszała tak bolesne tematy, jak tortury, łamanie praw człowieka w więzieniach, sytuację ludności kurdyjskiej i przemoc wobec kobiet (teksty z tego okresu zostały opublikowane w 2000 r. jako zbiór When a Journey Ends). W odpowiedzi wielokrotnie spotykała się z pogróżkami, była poddawana aresztowaniom i oskarżeniom – co jednak nie przeszkodziło jej w odnoszeniu sukcesów w dziennikarstwie śledczym.

Aktualnie pisze dla kurdyjskiej, dwujęzycznej gazety ”Özgür Gündem”, nieustannie spotykającej się z represjami ze strony władz. Erdoğan wciąż grozi aresztowanie, dlatego poprzez przyznanie jej stypendium, miasto Kraków chce stworzyć jej nie tylko odpowiednie warunki do rozwijania swojej twórczości, ale także zapewnić jej bezpieczny azyl polityczny oraz przestrzeń dla dalszej walki przeciwko naruszaniu praw człowieka na czas uspokojenia się sytuacji wokół autorki w jej rodzinnym kraju.


http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/asli—erdogan/

3.9.2015
POLONYA
Barbary Gawryluk


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi