Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Turecka pisarka Asli Erdogan znajdzie azyl polityczny w Krak

Turecka pisarka, dziennikarka i dzia³aczka na rzecz ochrony praw cz³owieka Asli Erdogan zamieszka w Krakowie w ramach pobytu na stypendium ICORN, miêdzynarodowej sieci miast zapewniaj¹cych przeœladowanym autorom azyl polityczny.

To ju¿ pi¹ty pisarz, który goœci w Mieœcie Literatury UNESCO w ramach tego programu. Wczeœniej w stolicy Ma³opolski rezydowali: Madina Salamowa z Osetii Pó³nocnej, Kareem Amer z Egiptu, Mostafa Zamaninija z Iranu oraz Lawon Barszczeuski z Bia³orusi.

Erdogan, bêd¹ca cz³onkini¹ miêdzynarodowego PEN Clubu oraz TYS (Stowarzyszenia Pisarzy Tureckich), zadebiutowa³a jako pisarka doœæ póŸno, po porzuceniu kariery naukowej. Wczeœniej, po studiach z zakresu in¿ynierii komputerowej i fizyki, pracowa³a w genewskim CERN—ie. Po zrezygnowaniu z doktoratu powróci³a do Turcji i osiad³a w Stambule, gdzie zaanga¿owa³a siê w dzia³alnoœæ spo³eczno—polityczn¹.

Przemoc wobec kobiet, torturowanie wiêŸniów

Jako dziennikarka wzbudzi³a w latach 90. wiele kontrowersji, przede wszystkim na skutek publikacji serii felietonów skoncentrowanych na krytyce polityki w³adz kraju, które ukaza³y siê w prasie tureckiej i miêdzynarodowej. Erdogan aktywnie dzia³a na rzecz ochrony praw cz³owieka, w szczególnoœci zamieszkuj¹cej Turcjê deprecjonowanej mniejszoœci narodowej — Kurdów. Jako felietonistka czasopisma ”Radikal” skupia³a siê równie¿ na takich problemach spo³ecznych jak przemoc wobec kobiet czy torturowanie wiêŸniów (jej publikacje zosta³y zebrane w antologii ”When a Journey Ends”). Represjonowana, wielokrotnie aresztowana i poddana w stan oskar¿enia autorka wspó³pracuje obecnie z gazetami kurdyjskimi.

Jak podkreœlaj¹ organizatorzy stypendium — gmina Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, to ten w³aœnie aspekt jej dzia³alnoœci przyczyni³ siê do wyró¿nienia autorki i zaproszenia jej do naszego miasta. G³ównym celem stypendium ICORN bêdzie zapewnienie Erdogan, której w Turcji grozi aresztowanie, warunków do pracy artystycznej oraz dalszej walki o przestrzeganie praw cz³owieka w Turcji. Miejsce swobodnej pracy twórczej zapewni pisarce Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Twórczoœæ Erdogan, nieznana w Polsce i krytykowana w Turcji, t³umaczona by³a dotychczas m.in. na jêzyk angielski, niemiecki, szwedzki oraz francuski. Angielski przek³ad jej drugiej powieœci, ”The City in Crimson Cloak”, uzyska³ wiele pozytywnych recenzji i wyró¿nieñ literackich. Eseje krytyczne na temat jej twórczoœci publikowa³y m.in. takie gazety i czasopisma, jak ”Le Monde” czy ”Die Welt”, a jedno z jej opowiadañ doczeka³o siê nawet adaptacji filmowej.

Cel: zapewnienie azylu politycznego

Do programu ICORN, czyli Miêdzynarodowej Sieci Miast Pisarzy UchodŸców, Kraków przyst¹pi³ w 2011 r., na dwa lata przed uzyskaniem tytu³u Miasta Literatury UNESCO. Rol¹ miast cz³onkowskich jest zapewnianie azylu politycznego pisarzom i dziennikarzom zaanga¿owanym w obronê praw cz³owieka, a naczelny cel ICORN to dbanie o poszanowanie prawa do wolnoœci s³owa.

Organizacja opiekuje siê autorami, którzy ze wzglêdu na sytuacjê polityczn¹ kraju, z którego pochodz¹, oraz kontrowersyjne pod wzglêdem politycznym tematy poruszane w ich utworach poddawani s¹ cenzurze, sankcjom oraz przeœladowaniom. Jak zaznaczaj¹ organizatorzy stypendium Erdogan z Krakowskiego Biura Festiwalowego, stolica Ma³opolski to pierwsze polskie miasto z Europy Œrodkowo—Wschodniej, które przyst¹pi³o do sieci.

£¹cznie w ICORN zrzeszonych jest ponad 40 miast, g³ównie z krajów skandynawskich, a m³oda instytucja uwa¿ana jest za jedn¹ z najwa¿niejszych inicjatyw miêdzynarodowych walcz¹cych o prawo do wolnoœci wyra¿ania pogl¹dów przez pisarzy i intelektualistów, wolnoœæ s³owa oraz prawa cz³owieka.

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,18360063,turecka—pisarka—asli—erdogan—znajdzie—azyl—polityczny—w—krakowie.html?disableRedirects=true#ixzz3sV6766L0

15.7.2015
POLONYA
Marta Anna Zab³ocka


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi