Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Aslı Erdoğan için Fransız edebiyatçılardan destek bildirisi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklu yayın danışma kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan için, Fransız edebiyatçılar destek bildirisi yayınladı.

Diken’de yer alan habere göre, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle geçici olarak kapatılman Özgür Gündem gazetesinin yazarı Aslı Erdoğan için, Fransız edebiyatçılar Patrick Deville ve Olivier Rolin öncülüğünde, ”Türk hükümetinden Aslı Erdoğan’ı serbest bırakmasını bekliyoruz” başlıklı bir destek bildirisi yayınlandı. Bildiriye birçok edebiyatçı imza attı.Tutuklanan Özgür Gündem yazarı Aslı Erdoğan için ’yazı nöbeti’ BİRÇOK EDEBİYATÇI BİLDİRİYE İMZA ATTI Bildiriye imza atan isimler arasında Lübnan’dan Charif Majdalani (Liban), Cezayir’den Boualem Sansal, Arjantin’den Alberto Manguel, İspanya’dan Javier Cercas, Portekiz’den Lídia Jorge, Meksika’dan Jorge Volpi, İspanya’dan Rosa Montero ve Fransa’dan Antoine Volodine de bulunuyor. Kendisine ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘halkı kışkırtmak’ suçlamaları yöneltilen Özgür Gündem’in yayın danışma kurulu üyesi ve yazarı Erdoğan, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı. Bildirinin tamamı ise şöyle:

’FEMİNİST, BİLİM İNSANI VE ÖZGÜRLÜK KADINI KİMLİĞİYLE DEMOKRASİYİ GELİŞTİRDİ’ ”Yasaklanan Özgür Gündem’deki yazılarında gazeteci, feminist, bilim insanı, edebiyatçı, özgürlük kadını kimliğiyle özgürlük ve demokrasiyi geliştirdi. Fizik ve bilgisayar mühendisliği eğitiminin ardından, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) çalıştı, Brezilya’da edebiyatçı oldu, çevrilen kitapları Actes Sud yayınları ve 2004’den bu yana çalıştığı ve düzenli olarak yazarların ve çevirmenlerin buluşmalarına katıldığı Yabancı Yazarlar Yayınevi (lMaison des écrivains étrangers) ve Saint—Nazaire Çevirmenleri Yayınevi (Traducteurs de Saint—Nazaire) tarafından yayınlandı. © FOTOĞRAF: TWİTTER Aslı Erdoğan için ’özgürlük nöbeti’ başladı ’TÜRK HÜKÜMETİNDEN ERDOĞAN’I SERBEST BIRAKMASINI BEKLİYORUZ’ azarlar, gazeteciler ve insan hakları savunucuları cezaevi önünde oturma eylemine başladı. Bizler, tüm dünyada ‘amasız’ ifade özgürlüğüne bağlı olan, yazarlar, çevirmenler, editörler olarak onları destekliyor ve Türk hükümetinden Aslı Erdoğan’ı serbest bırakmasını bekliyoruz.”https://tr.sputniknews.com/turkiye/20160829/1024603934/asli—erdogan—fransa—destek—bildirisi—ozgur—gundem.html

29.9.2016
TÜRKİYE
Diken


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi