Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Değeri başına musibet gelince anlaşılıyor

Özgür Gündem’in yayın danışma kurulu üyesi olduğu için tutuklanan yazar Aslı Erdoğan’a okurları da destek veriyor. Birçok okur, yazarın kitaplarını satın alarak dayanışma içinde olduğunu göstermek istiyor.

Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle geçici olarak kapatılmış, Erdoğan, kendisine ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘halkı kışkırtmak’ suçlamaları yöneltilen Erdoğan, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Ardından Özgürlükçü Demokrasi gazetesinde Erdoğan için ‘yazı nöbeti’ başlatılmıştı. Bu kapsamda Asuman Susam, Burhan Sönmez, Irmak Zileli, Murat Uyurkulak, Semih Gümüş ve Pınar Öğünç gibi isimler yazılarıyla Erdoğan’a destek veriyor.

Arkadaşları, yazarlar ve avukatlar, Erdoğan’ın kaldığı Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde de her cuma destek için toplanıyor.

Destek, sosyal medyada kendini gösteriyor

Aslı Erdoğan, yurt dışında da tanınan bir edebiyatçı. 1997’de Deutsche Welle’in düzenlediği yarışmada birincilik ödülü aldığı ‘Tahta Kuşlar’ öyküsü kitap olarak basıldı, dokuz dile çevrildi. Birçok kitabı da başta Fransızca ve İngilizce olmak üzere çok sayıda dile çevrilen yazar, Lire dergisince ‘geleceğin 50 yazarı’ arasında gösterildi.

Erdoğan’a destek biçimleri ise çeşitlilik gösteriyor. Çok sayıda okur, tutuklandığı günden bu yana kitaplarını alarak Erdoğan’a destek olmaya çalıştıklarını söylüyor. Birçok okur, verdikleri desteği Twitter’da veya Instagram’da dile getiriyor.

Erdoğan’ın kitapları çok satanlara girdi

Diken’in kitap satış sitelerinden derlediği bilgiye göre okurlar, destek vermek amacıyla Erdoğan’ın kitaplarına ilgi göstermeye başladı ve yazarın tutuklandığı 19 Ağustos’tan bu yana kitaplarının satışları önemli oranda arttı.

Online kitap satış sitesi İdefix’te Erdoğan’ın ‘Bir Delinin Güncesi’, ‘Taş Bina ve Diğerleri’ ile ‘Hayatın Sessizliğinde’ kitapları, çok satanlar listesine girdi. Remzi Kitap’ta ise Erdoğan’ın beş kitabı en çok satan 15 kitap arasında yer aldı.

Sipariş adedi arttı

Diken’in önde gelen kitap satış sitelerinden edindiği bilgiye göre Erdoğan’ın kitapları bazı yerlerde çok satanlar listesine girmemesine karşın, sipariş adetleri tutuklanmasından bu yana kayda değer biçimde yükseldi. Aynı yükseliş kitap satış mağazalarında da görülüyor.

Kitapçıların vitrinlerinde Aslı Erdoğan

birkezdaha

Özellikle küçük ölçekli ve butik kitapçılar, yazarla dayanışma içinde olduklarını göstermek amacıyla Erdoğan’ın kitaplarını vitrinde sergiliyor ve okuma tavsiyesi isteyen okurlara Erdoğan’ın kitaplarını öneriyor.

Ancak kitapların satış rakamlarına erişmek ve bir kıyaslama yapmak mümkün değil.

Her bir kitabı iki ayda en az iki baskı yaptı, binlerce adet kitap basıldı

Diken’in ulaştığı Erdoğan’ın yayıncısı Everest Yayınları yetkilileri ise, tutuklanmasının ardından yazarın kitaplarının kısa sürede baskı sayısının arttığını ifade ediyor. Kitapların her biri iki bin ila dört bin adet basılıyor.

birdelininguncesi

Bu verilere göre Erdoğan’ın tutuklandığı 19 Ağustos’tan bu yana yaklaşık iki aylık sürede yaptığı baskı sayıları ve kitaplarım ilk yayımlandığı tarihten bu yana yaptığı baskı sayıları şöyle:

‘Taş Bina ve Diğerleri’: 19 Ağustos’tan bu yana üç, toplamda sekiz baskı.

‘Mucizevi Mandarin’: 19 Ağustos’tan bu yana üç, toplamda, 11 baskı.

‘Kırmızı Pelerinli Kent’: 19 Ağustos’tan bu yana iki, toplamda 12 baskı.

‘Bir Kez Daha’: 19 Ağustos’tan bu yana iki, toplamda beş baskı.

‘Hayatın Sessizliğinde’: 19 Ağustos’tan bu yana iki, toplamda altı baskı.

‘Kabuk Adam’: 19 Ağustos’tan bu yana üç, toplamda 10 baskı.

‘Bir Delinin Güncesi’: 19 Ağustos’tan bu yana üç, toplamda altı baskı.

Erdoğan’ı ilk kez okuyanlar ve çok önceden bilenler ‘destek’te buluştu

Diken’e konuşan bazı Aslı Erdoğan okurları da yazara kitap satın alarak destek vermeye nasıl karar verdiklerini anlattı. Okurlar arasında Erdoğan’ı ilk kez okuyanlar da var, onu çok önceden bilenler de. Okurların ortak noktası ise, tutuklanmasının ardından Erdoğan’ı daha yakından tanımaları.

‘Kitaplarını hem destek hem de eserlerine olan merakım neticesinde aldım’

Okurlardan Ayça, Erdoğan’ın kitaplarını satın almasını ‘hem merak hem de destek’ diye niteliyor: “Aslı Erdoğan’ın başına gelen tutuklanma sürecinde kendisinin edebi yönünü de daha yakından tanıma şansı buldum. Kitaplarını hem destek hem de eserlerine olan merakım neticesinde aldım. Aslı Erdoğan, mücadelesi, görüşleri ve kalemiyle son derece sağlam kadın yazarlarımızdan biri. Derhal serbest bırakılmasını diliyorum.”

‘Devletin tehli bulduğu için hapsetmeye çalıştığı bir yazara elbet sahip çıkmalıydık’

Bugüne kadar Erdoğan’ın adını duymadığını belirten Cansu ise, yazarın değerinin tutuklandıktan sonra anlaşıldığını düşünüyor: “Ülkemizde sanatçıların öldükten ya da yaşadıkları bir musibet sonra değerinin anlaşılması durumu edebiyat camiası için de geçerli ne yazık ki. Aslı Erdoğan bugüne kadar adını duymadığım bir yazardı. Devletin kalemini ve düşüncelerini tehli bulduğu için hapsetmeye çalıştığı bir yazara elbet sahip çıkmalıydık. Bunun en iyi yollarından biri de tabii ki o yazarın eserlerine sahip çıkmak.”

‘Haksızlığa karşı destek olmak amacıyla…’

İsmini vermek istemeyen bir okur ise verdiği desteği şöyle anlatıyor: “Aslı Erdoğan’ın mektubu medyaya yayınlanmadan önce ismini ‘edebi ve hayatı yönüyle kendine özgü tarzı’ olan bir yazar olduğunu biliyordum. Ona yapılan haksızlığa karşı eğitimci biri olarak destek olmak amacıyla ‘Hayatın Sessizliğinde’ isimli kitabını aldım. Kameli yüreği gibi güçlü.”

http://www.diken.com.tr/asli—erdogana—okurlardan—kitap—destegi—degeri—basina—musibet—gelince—anlasiliyor/

19.10.2016
TÜRKİYE
Can Semercioğlu/Diken


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi