Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

İsveçli yazarlar Aslı Erdoğan’la dayanışma etkinliği düzenle

İsveçli yazarlar 14 Eylül akşamı Stockholm’de Aslı Erdoğan’la dayanışma etkinliği düzenliyor

İsveçli yazarlar Mahkeme kararı ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi edebiyatçı—yazar Aslı Erdoğan’la, dayanışma etkinliği düzenliyor.

PEN İsveç, Stockholm Şehir Tiyatrosuyla iş birliği yaparak Edebiyatçı Aslı Erdoğan’la dayanışma amacıyla başkent Stockholm’de bir etkinlik yapmayı kararlaştırdı.

“Aslı Erdoğan’a destek için bir akşam” sloganıyla düzenlenecek etkinlik 14 Eylül akşamı Stockholm’de Kültür binasındaki Şehir Tiyatrosunun salonunda yapılacak.

Mehmet Kuseyri’nin Evrensel’de yer alan haberine göre, PEN İsveç Başkanı Ola Larsmo’nun açılışını yapacağı etkinlik, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü ile Yazar Aslı Erdoğan’ın durumunu ele alan bir panel ile devam edecek.

Erdoğan’ın yayıncısı Per Bergström’ün moderatörlüğünü yapacağı panele Aslı Erdoğan’ın kitaplarını İsveççeye çeviren Ulla Lundström, Norveççeye çeviren Gunvald Axner Ims, Yayıncı ve Erdoğan’ın arkadaşı Ragıp Zarakolu ve Yazar Elisabeth Hjorth konuşmacı olarak katılacak.

Şair Maria Silkberg de, Erdoğan’ın İsveççeye çevrilen romanlarından bölümler okuyacak.

PEN’in yazar ve aydınlara gönderdiği davetiyede, Erdoğan’ın mesnetsiz suçlamalarla tutuklandığı ve hayati önemde ilaçlarını kullanma imkanı olmaksızın insanlık dışı koşullarda cezaevinde tutulduğu belirtiliyor.

İsveç Yazarlar Birliği Başkanı Gunnar Ardelius, Aslı Erdoğan’ın Avrupa’nın tanınmış yazarları arasında yer aldığını ve tutuklanmasının basın ve ifade özgürlüğüne yönelik ciddi bir saldırı olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın kitaplarının birçoğunu okuduğunu söyleyen Ardelius, “O gerçekleri arayan cesur bir yazar. Devleti yönetenler edebiyatçı ve gazetecilerin ne söyleyeceklerine karar veremez. Özgür Gündem’in kapatılması ve Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasını kabul edemeyiz. Yazar ve gazeteci örgütleri olarak buna çok sert tepki gösterdik. Büyükelçilik önünde protesto eylemi gerçekleştirdik ki, bu tür eylemlere çok seyrek başvururuz” dedi.

‘SORGULAYAN YAZARLAR TUTUKLANIYORSA...’

Yazar Ulf Peter Hallberg de, Helsinborg Dagbladet ve Sydsvenskan adlı günlü gazetelerde yayımlanan”Aslı Erdoğan serbest bırakılmalı” başlıklı makalesinde Erdoğan’ın yazılarının duyguların açık yelpazesi olduğunu, romanlarında gerçekleri ve yaşama saygı gösterilmesini dile getiriyor.

Hallberg, “Eğer bir devlet resmi yalanları sorgulayan yazar ve gazetecileri tutukluyorsa bu diktatörlük ve insan hakları ihlalleridir” ifadelerini kullanıyor.

Erdoğan’ın temelsiz olarak insanları terör eylemlerine teşvik etme ve terör örgütü üyesi olma suçlamasıyla tutuklandığını ifade eden Hallberg, “Şimdi olanları kavramamız ve tutum almamız gerekir. Aslı Erdoğan özgür kesimdeki dünya yazarları arasında yer aldığı ve köşe yazarı olarak örneğin Kürt sorununda devletin versiyonundan bağımsız olarak düşüncelerini açıkladığı için saldırıya uğradı” diye konuştu.

6.9.2016
TÜRKİYE
demokrat haber


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi