Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Vücudumda kalıcı hasar oluşacak muamele yapıyorlar

Geçici olarak kapatılan Özgür Gündem’in tutuklu yayın danışma kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan, bir haftadır tek kişilik hücrede kaldığı Bakırköy Kadın Tutukevi’ndeki koşulları ve tutuklanma sürecini anlattı.

Sağlık sorunları yaşadığını ve vücudunda kalıcı hasarlar oluşacak şekilde muameleye maruz kaldığını anlatan Erdoğan, tutuklanacağını anladığı anı ise şöyle anlattı: “Tepeden gelen bir emirle tutuklanacağımı anladım. O an tüm korkum geçti. Hiçbir suçum olmadığını çok net anladım.”

Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla ‘PKK terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle geçici olarak kapatılmıştı.

Kendisine ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘halkı kışkırtmak’ suçlamaları yöneltilen Erdoğan, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın ilettiği soruları avukatı Nesrullah Oğuz aracılığıyla yanıtlayan Erdoğan, savcıyla görüşmeden önce avukatların kendisine, “Basın Kanunu’nun 11’inci maddesine göre yayımlanan yazılardan siz sorumlu değilsiniz, serbest bırakılacaksınız” dediğini anlattı.

‘Avukatlar dahil, hepimiz şoka girdik’

Erdoğan şöyle devam etti: “Polislerin tavrı, ifadedeki rahatlık, bana gösterilen yazılar hakkında soruşturma başlatılmamış olması, suçlandığım yazılardan birinin, ‘Kara Karga’ adlı dergide yayımlanmış olması, Sezgin Tanrıkulu’nun rahatlığı, yazılarımı gazete haberlerinden alıntılarla kurmam ve yorumumun olmaması… Hepsini beraber düşününce serbest kalacağımdan emindim. Ayrıca Özgür Gündem çalışanları tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Savcı tutuklanma talebiyle beni sevk ettiğinde avukatlar dahil, hepimiz şoka girdik.”

Mahkemeye girdiği ilk 15 dakika kendisini savunduğunu ve gergin olduğunu kaydeden Erdoğan tutuklanacağını anladığı anı şöyle aktardı: “Bir anda hukukla hiçbir ilgisi olmayan bir dava olduğunu, tepeden gelen bir emirle tutuklanacağımı anladım. O an tüm korkum geçti. Hiçbir suçum olmadığını çok net anladım.”

‘Yatağıma idrar yapılmış, hiç havalandırmaya çıkarılmadım’

Fiziksel darba maruz kalmadığını, ancak kendisine su verilmediğini belirten yazar, yaklaşık 10 yıldır bağırsaklarıyla ilgili bir sorun yaşadığını, pankreas ve sindirim sisteminin çalışmadığını anlattı.

Yazar şöyle devam etti: “Beş gündür ilaçlarım verilmiyor. Şeker hastasıyım ve diyabet aşamasına geçmek üzere. Özel bir beslenme gerekiyor ancak sadece yoğurt yiyebiliyorum. Yatağıma idrar yapılmış. Hiç havalandırmaya çıkarılmadım. Vücudumda kalıcı hasarlar oluşturacak şekilde muamele yapıyorlar. İnatla direnmesem bu koşullara dayanamazdım.”

‘Dışarı çıkınca sol koluma dövme yaptıracağım’

Bir yazarın yalnızlığa ve sessizliğe ihtiyacı olduğunu, ancak şu anda yaşadığı koşullara dayanamadığı için siyasi tutukluların bulunduğu koğuşa geçmek istediğini kaydeden Erdoğan, “Eşim ve çocuğum olmadığı için annemi ve ölü kedimi özlüyorum. Yıllardır babamı görmüyorum, onu da düşünüyorum” dedi.

Dışarı çıktığında ilk olarak evinin basıldığı tarih ‘16.8.16’i sol koluna Auschwitz’de kadın mahkûmlara zorla yapılan gibi dövme yaptıracağını söyleyen Erdoğan sözlerini şöyle bitirdi: “Benimle gösterilen dayanışmanın farkındayım. Çok büyük emekler harcandığının, yazılan mesajlardaki içtenliğin ve duyguların hepsinin farkındayım. Kulağa çok kuru gelebilir ama çok teşekkür ederim. Sizler olmasanız kaderime sahip çıkamazdım.”

25.8.2016
TÜRKİYE
Diken


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi