Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Bizler hala varız, buradayız, yazıyoruz

Özgür Gündem’in tutuklu yayın danışma kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan için cezaevi önünde başlatılan ‘demokrasi nöbeti’ sürüyor. Dünkü nöbete HDP ve CHP milletvekilleri de destek verdi.

Özgür Gündem gazetesi, İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla ‘PKK terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle geçici olarak kapatılmıştı.

Kendisine ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘halkı kışkırtmak’ suçlamaları yöneltilen Özgür Gündem’in yayın danışma kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Erdoğan’a destek vermek için kaldığı Bakırköy’deki Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun önünde başlatılan ‘özgürlük nöbeti’ devam ediyor.

Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, CHP Milletvekili Mahmut Tanal, HDP Milletvekili Hüda Kaya ve Erdoğan’ın annesi Mine Aydostlu’nun da olduğu kalabalık, ‘Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük’ sloganı attı.

MILLETVEKILLERI OZGURLUK NOBETINDE

‘Taş duvarlar arasında çıkaracağız’

‘Bizler hala varız, buradayız, yazıyoruz’ yazılı pankartın arkasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Sevgili Aslı Erdoğan’ı bu taş duvarlar arasından çıkarmayı başaracağız. Buna yürekten inanıyorum” dedi.

Delil dört kitap

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Aslı Erdoğan’ın hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunduğunu belirterek, şunları anlattı: “Aslı Erdoğan, evinde üç binin üzerinde kitabının bulunduğu, bunların içerisinde delil olarak ele aldıkları dört tane kitabın olduğunu söyledi. Tümü legal yayınlar olan kitaplarının birinin isminin ‘Kürt’ olduğunu, bu kitapların suç delili olarak dosyasına alındığını söyledi. Burada açıkça hukuk dışı bir uygulama var. Tutuklanması da, cezaevinde bulunması da hukuk dışı. Bu olayın takipçisi olacağız.”

HDP Milletvekili Hüda Kaya, darbelerin sadece askerler tarafından yapılmadığını ifade ederek, “Sivil etiketli diktatörler tarafından da darbeler özgürlükçü, barış taraftarı insanlara yapılmaya çalışılıyor” diye konuştu

27.8.2016
Diken


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi