Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

’Aslı’nın sesinin duyulduğundan emin olmak istiyoruz’

Uluslararası PEN ve Ulusal PEN merkezleri 15 Kasım’da Tutuklu Yazarlar Günü’nde Aslı Erdoğan vurgusu yapacak.

PEN İngiltere Risk Altındaki Yazarlar Programı Başkanı Cat Lucas, Uluslararası PEN ve Ulusal PEN merkezlerinin 15 Kasım’da Tutuklu Yazarlar Günü’de (Day of the Imprisoned Writer) Aslı Erdoğan vurgusu yapılacağı bilgisini paylaştı.

Daha önce de “Aslı Erdoğan Okuyorum” kampanyasına bir Aslı Erdoğan kitabının İngilizce tercümesinden birkaç paragraf okuyarak katılmalarını İngiltere PEN’deki kadın ve trans—kadın yazarlara duyurduğunu paylaşan Lucas, İngiltere PEN twiter hesabında da bir çağrı yaptıklarını ve Aslı Erdoğan’ın İngilizce tercümesi yayınlanmamış metinlerini kendisine gönderilmesini istedi. Gönderilen metinlerin oradaki yazarlarca sesli okunacağını bildiren Lucas, “Biz şimdi onun sesinin mümkün olduğunca geniş duyulduğundan emin olmak için mümkün olduğunca çok sayıda farklı dillere Aslı Erdoğan çalışmalarını tercüme etmeye yardımcı olacak destekçiler arıyoruz. Eğer bunda yer almakla ilgileniyorsanız, temas bilgilerini lütfen gönderin” dedi.

İngiliz yazar, mütercim ve aktivist Cat Lucas, Kübalı Jorge Olivera illo ve Julio Cesar Galvez’ın İngilizce tercümeleri öne çıkan işleri oldu.Uluslarası PEN’in sansür indeksi “Write Against Impunity”yi hazırlayan yazar, 4 yıldır her hafta tekrarlanan tutuklu Suudi Arabistanlı bloger Raif Badawi için yapılan eylemlerin yürütücülerinden biri aynı zamanda. Tutuklu Vietnamlı bloger Dieu Cay (Nguyen Van Hai) için yürütülen kampanyanın da yürütücülerinden biri olan Lucas, Büşra Ersanlı’nın tutukluluğu döneminde uluslar arası alandan destek kampanyalarının yürütüclüğünde yer aldı. Gezi Parkı Eylemleri sırasındaki baskılar üzerine “Turkey: Letter calling for Freedom of Expression” açık mektubunu Sahar Halaimzai ve Alev Yaman’la beraber kaleme alan üç kişiden biriydi.


26.10.2016
TÜRKİYE
Kültür Servisi


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi