Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

BASINA VE DÜNYA KAMU OYUNA

BASINA VE DÜNYA KAMU OYUNA;

ASLI ERDOĞAN VE TÜM ÖZGÜR BASIN EMEKCILERI DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR.

Aslı Erdoğan, devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak gibi hukuki dayanaktan yoksun, akıl almaz suçlamalarla gözaltına alındı, tutuklandı ve soruşturuluyor. Mahkemelere yapılan ”tutukluluğa itiraz” talepleri hiç gerekçe gösterilmeden reddediliyor.

Aslı Erdoğan neden serbest bırakılmalı?
Hakkında iddia edilen devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak ve terör örgütü üyeliği, terör örgütü propagandası yapmak suç isnatlarına ilişkin olarak tek bir maddi ve hukuki delil bulunmuyor. Oysa, Türk anayasasına,yasalarına göre de delilsiz soruşturma dahi açılamaz ve soruşturulan, kovuşturulan bir kişinin tutuklanabilmesi için en azından ”suçun işlendiğine dair kuvvetli bir delil” bulunması gerekir. Bu olmadığına göre;

Aslı Erdoğan Özgür Gündem gazetesinde gazetenin habercilik pratiğine ilişkin hiçbir yaptırım ve yasal sorumluluğu da bulunmayan sembolik bir yayın danışmanı görevinden suçlanarak tutuklanması mantıksız olduğu kadar manasız da bir şeydir. Ayrıca, tutuklama konusu yapılan 4 niyet okumalarla suç yaratılmaya çalışılmıştır. Bu suçlamaya konu edilen “sözde suç delillerini” Aslı’nın karartamayacağı, değiştirmeyeceği gibi ülkenin en olağanüstü halinde bile bir barış insanı olarak ülkesinde, ikametgâhında yaşamını ve çalışmasını sürdüren bir kişidir. Yani bir soruşturmada yargı organlarının tutuklamaya dayanak oluşturacak hiçbir maddi koşulun dahi bulunmadığı bu yargısız infaz soruşturmasındadır Aslı Erdoğan.

Aslı Erdoğan sadece serbest bırakılmakla kalınmamalıdır.Aslı Erdoğan soruşturma ve tutuklama konusu yapılan yazılarında ve diğer tüm eserlerinde hiçbir suç teşkil etmeyen, barışçı, nefret dilinden tamamen uzak, şiddet karşıtı, sosyolojik, felsefi, edebi eserler veren bir yazar hakkındaki bu soruşturma, takipsizlik kararı verilerek bir an önce sonlanmalıdır! Barış insanı ve şiddet karşıtı bir edebiyatçıya yapılan bu yargı işkencesi bir an önce son bulmalıdır.

Asli Erdogan gibi ayni suclarla yargilanan Necmiye Alpay ve tüm tutuklu bulunan diger arkadaslari ve yasadigi kentin neredeyse tümünün oyunu almis Amed (Diyarbakir) Belediye Baskani, Kürtlerin iradesi olan sayin Gülten Kisanak ve Firat Anli`nin derhal serbest birakilmalarini ve yine yanibasimizda sürgünde olan gazeteci, yazar sayin Can Dündar, sayin Pinar Selek´in ve tüm dostlarinin kalemlerine basin ve düsünce özgürlügüne ülkelerinde derhal kavusturulmasini istiyoruz.

Sansürlenen kapatilan haberiajansi, yayinevi,dergi, gazete (Özgür Gündem...) Televizyon (hayattv ,imctv... ) ve radyolarin (özgür radyo, yön radyo...) yayinlarinin acilmasini derhal talep ediyoruz.

Bu cagri Tüm dünya baris okurlarina ve özgür düsünce savunucularinadir.Gelin düsünceye kelepce vurulmasina karsi hep birlikte karsi cikalim.

Yasasin uluslararasi dayanisma!

Yasasin özgür düsünce!

#aslierdoganaözgürlük
#necmiyealpayaözgürlük
#basinözgürlügü
#düsünceözgürlügü

Asli Erdogan’ın Avrupadaki, Okur ve Arkadaslari adına, Fa

1.10.2016
TÜRKİYE
FakirElma


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi