Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Erdoğan ve Alpay’a imzalı destek

Tutuklu yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay’a destek olmak için 33 gazeteci ve yazar vekâleten imza günü düzenledi. Etkinliğe destek veren yazarlar “sadece Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için değil, bütün tutuklu gazeteci—yazarlar için” dayanışma çağrısında bulundu.

KAPATILAN Özgür Gündem gazetesinin danışma kurulunda yer aldıkları için tutuklanan yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay’a yazar dostlarından imzalı destek. Dün, İstanbul Beyoğlu’nda Mephisto Kitabevi’nde saat 12.30’dan gece 23.00’e kadar süren destek etkinliğinde Erdoğan ve Alpay’ın arkadaşları vekaleten imza günü düzenledi. ‘Kitabını Kap Gel, Yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için İmzalıyor’ başlıklı etkinliğe katılan 33 yazar ve gazeteci, tutuklanmaları protesto için hem kendi kitaplarını hem de Erdoğan ve Alpay’ın kitaplarını vekâleten imzaladı.

KORKU TOPLUMU YARATTILAR

Sırasıyla Aynur Uluç, Tuluhan Tekelioğlu, Celal Başlangıç, Hande Çayır, Hayko Bağdat, Umut Tümay Arslan, Ayşegül Devecioğlu, Işıl Özgentürk, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Gülsüm Cengiz, Hülya Adak, Ümit Aktaş, Feyza Hepçilingirler, Mustafa Sütlaş, Nalan Çelik, Ahmet Balad Coşkun, Muazzez Uslu Avcı, Egemen Berköz, Yaşar Miraç, Türker Armaner, Ferhat Kentel, Mıgırdiç Margosyan, Cengiz Hakkı Zariç, Murat Özyaşar, Pakrat Estukyan, Esra Alkan, Feridun Andaç, Esmahan Aykol, Yavuz Ekinci, Fatmagül Berktay, Hakan İşcen, Hayri K.Yetik ve Vivet Kanetti’nin imza verdiği etkinlikte yer alan yazar Tuluhan Tekelioğlu şunları söyledi: “Ben Necmiye Alpay’ı çocukluğumdan beri tanırım, çünkü Alpay babamın mülkiyeden sınıf arkadaşı, teyzemin de Mamak Askeri Cezaevi’nden koğuş arkadaşıdır. Çocukluğumda örnek aldığım bir kılavuzdur. Onun 70 yaşında içeride olmasının herkesin vicdanına dokunması gerektiğini düşünüyorum. Çok büyük bir adaletsizlik... Aslı Erdoğan da eski bir arkadaşım, onlar için buradayız. Bu duyarlılığın bütün Türkiye’ye yayılmasını diliyoruz. Basın özgürlüğü konusunda çok kötü bir yere gidiyoruz. Şu an 120 gazeteci içeride ama şort giydiği için otobüste kadın tekmeleyen adam serbest bırakıldı. Son derece büyük bir adaletsizliktir” dedi.

İmza gününe katılan gazeteci yazar Celal Başlangıç ise yaptığı açıklamada “Türkiye’de bir korku toplumu yaratmaya çalışıyorlar. Bunda kısmen de başarılı oldular. Buna karşı olan her direniş, korkunun kabuğunun kırılması anlamına geliyor. Aslı ve Necmiye için buradayız. İçeride 120’den fazla gazeteci tutuklu... Sembolik olarak burada Aslı ve Necmiye’nin adları görünüyor ama bütün tutuklu gazeteci—yazarlar içindir bu tepki” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/erdogan—ve—alpaya—imzali—destek—40261008

27.10.2016
TÜRKİYE
Fırat Alkaç


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi