Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Erdoğan’a İsveç’ten ödül: ’Edebiyat zalimleri yenecektir’

Yazar Aslı Erdoğan’a verilen 2016 yılı Tucholsky Ödülü Stocholm’de düzenlenen bir törenle Erdoğan’ın annesi Mine Aydoslu’ya verildi.
Stockholm

İsveç PEN Kulubü tarafından Yazar Aslı Erdoğan’a verilen 2016 yılı Tucholsky Ödülü Stocholm’de düzenlenen bir törenle Erdoğan’ın annesi Mine Aydoslu’ya verildi. Aydoslu, ödülü İsveç Demokrasi ve Kültür Bakanı Alice Bah Kuhnke’nin elinden aldı.

Stockholm Kültürevi’nde düzenlenen ödül törenine çok sayıda İsveçli yazar ve gazetecinin yanı sıra Stockholm’de yaşayan Türkiyeliler de katıldı.

Cezaevinde tutulduğu için ödül törenine katılamayan Aslı Erdoğan’ın fotoğrafı sahnede bulunan koltuklardan birine yerleştirildi. Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan İsveç PEN Kulubü Başkanı Ola Larsmo, ”Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Aslı Erdoğan’a bu yılki Tucholsky Ödülü’nü vermekten gurur duyduklarını” söyledi. Ola Larsmo, ”Türkiye cezaevlerinde yatan yazar ve gazetecilerin sayılarının günden güne arttığını PEN’in belirlemelerine göre 137 yazar ve gazetecinin cezaevinde tutulduğunu” söyledi. ”Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğü ihlallerinin Avrupa’ya ve tüm sivil topluma yönelik bir tehdit oluşturduğunu” söyleyen Larsmo, Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın Stockholm’de daha önce düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmadan bölümler aktardı. 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından Erdoğan’ın tıpkı 12 Eylül askeri cuntasının yaptığı gibi muhalefeti susturmaya yöneldiğini, buna karşı Avrupa ülkelerinin eleştirilerinde çok dikkatli olmalarının Erdoğan’ı güçlendirdiğini söyleyen Larsmo, “Başka ülkelerde gerçekleştirilen ihlallere karşı sessiz kalmak sonunda bizlere zarar verecektir. Türkiye’de demokrasinin ortadan kaldırılması Avrupa Birliği içindeki ve dışındaki diğer yöneticilere ilham verecektir” şeklinde konuştu.

‘ADALETSİZLİĞE KARŞI DAYANIŞMAYA İHTİYAÇ VAR’

Larsmo, Hapishanedeki Yazarlar Günü’nde Aslı Erdoğan ve meslektaşlarının düşüncelerini özgürce yazma ve yaygınlaştırmaya, gazetecilerin olanları halka anlatma haklarını savunmaya devam edeceklerine vurgu yaptı. Edebiyatçı ve Erdoğan’ın arkadaşı Ayşegül Tözeren, Aslı Erdoğan’ın ödül törenine katılanlara yönelik yazdığı mektubunu okuduktan sonra İsveç Demokrasi ve Kültür Bakanı Alice Bah Kuhnke, ödülü vermek için sahneye çıktı. Yazarlığın bir unvan olmadığını ve yazarların tüm insanlığın sözcüleri olduklarını söyleyen Alice Bah Kuhnke, “Her edebiyatçı susturulduğunda gerçekte bir insanın sesi duyulamaz hale getiriliyor. Biz Aslı Erdoğan’ın sesini sadece insan hakları için verdiği mücadeleden dolayı cezaevinde olmasına rağmen duyuyoruz. Aslı Erdoğan cezaevinde yalnız ama daha kötüsü dışarıda olanların haklarını kullandıkları için cezaevine atılma riskiyle karşı karşıya kalmalarıdır. Dünyanın değişik yerlerinden gazeteci, yazar ve sanatçıların nefret ve tehditlerle karşılaştığı haberleri geliyor” dedi.

Adaletsizlikler ve insan hakları ihlallerine karşı daha fazla şeyler yapılması ve insanlığın sözcülüğünü yapan daha başka cesur Aslı Erdoğan’lara gereksinim olduğunu söyleyen Kuhnke, ödülü alması için Erdoğan’ın annesi Mine Aydoslu’yu sahneye davet etti ve kendisine ödülü verdi. Aydoslu, Aslı Erdoğan’ın Stockholm’e gelip ödülü kendisinin almasını istediğini ama gerçekleri yazdığı için cezaevinde bulunduğundan bunu gerçekleştiremediğini söyledikten sonra “Aslı ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl hapis cezasına çarptırılmak isteniyor. Bu kıymetli ödülü onun adına aldığım için gururlu ve mutluyum. Edebiyat eninde sonunda zalimleri yenecektir” şeklinde konuştu.

TUTUKLU TÜM YAZAR VE GAZETECİLERİ SERBEST BIRAKILSIN

İsveçli yazarlar Anna Axfors, Marit Furn, Hans Gunnarson, Agneta Klingspor ve Tone Schunnesson da Aslı Erdoğan’ın İsveççeye çevrilen üç kitabından bölümler okudu. Masalardan birine kara kaplı bir defter yerleştirildi. Katılımcılardan duygu ve düşüncelerini yazmaları ve defterin cezaevindeki Erdoğan’a iletileceği söylendi. Alice Bah Kuhnke, başta olmak üzere tüm katılımcılar kuyruğa girerek Aslı Erdoğan’a mesaj yolladı. Törenin sona ermesinden sonra gazetemize açıklamalarda bulunan PEN Başkanı Ola Larsmo, PEN’de büyük yazarların ifade özgürlüğü mücadelesinde büyük sorumluluk üstlenmesi geleneği olduğunu, bu geleneği sürdüren Erdoğan’a bu yıl ödül vermekten onur duyduklarını söyledkten sonra Erdoğan’a şu mesajı yolladı: “Biz bugüne kadar cezaevinde bulunan tanınmış pek çok yazara ödül verdik. Birkaç yıl sonra burada Stockholm’de birlikte akşam yemeği yedik. Aslı’nın Stockholm’e gelmesini sabırsızlık ve heyacanla bekliyoruz.”

İsveç PEN Kulubü, 15 Kasım Hapisteki Yazarlar Günü dolayısıyla İsveç’in Göteborg, Malmö, Uppsala ve Växjö illerinde de Türkiye temalı panel, seminer ve konferanslar gerçekleştirdi. Yapılan etkinliklerde Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğünün ağır saldırı altında olduğu belirtildi ve AKP Hükümetine başta Aslı Erdoğan olmak üzere cezaevlerinde tutulan tüm yazar ve gazetecileri serbest bırakması çağrıları yapıldı.

16.11.2016
TÜRKİYE
Murat Kuseyri, Evrensel


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi