Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Aslı Erdoğan’a Kanada ve Belçika’dan Destek

Brüksel’deki (Belçika) The Passa Porta international house of literature (Passa Porta uluslararası edebiyat evi) “The Passa Porta international house of literature Ağustos ayından beri cezaevinde tutulan ve şimdi yaşam boyu hapisle tehdit edilen Türk yazar Aslı Erdoğan’ı destekliyor.” başlığıyla 17 Kasım’da Cezayirli yazar Kamel Daoud ve Fransız felsefeci Jean—Luc Nancy ‘ın da katılımıyla, the Institut du Monde Arabe’de bir destek etkinliği düzenledi. Destek etkinliğine yazarlar Léo Beeckman, Paul Corthouts, Jacques De Decker, Hugo De Greef, Luc Devoldere, Charles Dierick, Leen Laconte, Anne Vanweddingen, Françoise Wuilmart, Frank De Crits, Joseph Duhamel, Clara Haesaert, Ilona Kish, Caroline Lamarche, Jean—Luc Outers, Koen Peeters da katıldı.

2004 yılında edebiyat kuruluşları Het Beschrijf ve Entrez Lire tarafından yaşayan diller ve edebiyat için çok dilli bir merkez olarak kurulan The Passa Porta international house of literature, 2006’da Aslı Erdoğan’ı konuk etmiş, bu yılki festivalde yer alan “Need and Necessity” (İhtiyaç ve Gereklilik) konulu seminere de davetli olan Aslı Erdoğan, durumundan dolayı bu davete icabet edememişti.

MEL’den Sylvie Gouttebaron yönettiği etkinlikte, sesleri kısılma tehtidi altındaki yazarlar için Yazarlar Uluslararası Kongresi başlatılması için bir çağrı yapıldı. Bu doğrultuda ilk adımın 2 Şubat 2017’de Berlin’de atılacağı duyuruldu. Gouttebaron “Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak Donald Trump seçildi ... diktatörlüklerin uyanışı, cihatçılığın yükselişi, milliyetçiliğin yükselişi öne çıkan sıcak konular. Dünya’da, yazarlar ve aydınların oynaması gereken bir rol var, ama nasıl olacak. Nüfus nasıl uyandırılacak, zaman boyunca düşünme, bilgiyi iletmek nasıl olacak?” dedi. Döneminde yaşanan dehşet karşısındaki Aragon, Malraux ve Gide’i örnek veren Kamel Daoud “Bugün yazarlar, aydınlar nüfusun geri kalanından kopuk. Bu bir sorun. Toplumsal direnişleri analiz etmek, konuşmak için buradayız, eleştirel düşünce önemli ama bizi kim okur? Bizi kim duyar bugün? Trump ne Marine Le Pen’e oy verenler mi? İşte bu çok ciddi bir kırılma noktası, nasıl hepimiz harekete geçeceğiz? “ dedi. Jean—Luc Nancy ise “sorun seçmen değildir” deyip “kırsalda ya da okullarda. birçok yazar zaten harekette, diyalog, nüfusun geri kalanı ile bağlantıyı bulmak için çalışılıyor, ama belki de bir şeylerin dişlinin kırılmasına kadar gitmesi gerekiyor: eğitimin yeniden tanımlanması, başkalarının fikir ve varoluşlarına açıklık önümüzdeki yıllarda bariz öncelikler olmalıdır.” dedi.

Etkinliğin sonunda MEL Ulusal kitap Merkezi’nin Başkanı Vincent Monad “Bu Perşembe akşamını kendisine adadığımız Aslı Erdoğan için tüm dünyanın yazarları Ankara’ua bir çağrı yapacağız dedi.

16—21 Kasım tarihleri arasında yapılan 39. Montreal Kitap Fuarı’nın 17 yıldan bu yana L’ des UNEQ ( Québec Yazarlar Birliği), Québec P.E.N. ve Amnesty International (Uluslar arası Af Örgütü) tarafından düzenlenen, dünya üzerinde ifade özgürlüğü için savaşım veren ve bu nedenle hapislere atılan gazeteci – yazarlarla dayanışma için “Livres comme l’air” (Nefes Gibi Kitaplar) geleneksel eyleminde, sözcülüğünü gazeteci yazar Louise Dupré’nin yaptığı bu yıl, destek verilen 10 yazardan ikisi Aslı Erdoğan ve Ahmet Şık oldu.

“Livres comme l’air” boyunca o yıl seçilen yazarlar Québec’li bir gazeteci ya da yazarla eşleştiriliyor. Ve bu yazarlar eylem boyunca hapisteki yazar ya da gazeteciyi temsil ediyor. Aslı Erdoğan’ı eylem ikizi olarak Québec’li yazar Danielle Dubé, Ahmet Şık’ın ise Québec’li oyun yazarı René—Daniel Dubois temsil etti. Yazarlar ayrıca hapis yazarlar için kendi kitaplarını ve çevirileri varsa hapis yazarların kitaplarını onların yerine imzaladı.

https://www.youtube.com/watch?v=vTjjKB73Wo4

Quebec PEN adına, Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için bir açıklama kaleme alan ActuaLitté dergisi yayın yönetmeni Nicolas Gary, Türkiyede 35 bin kişinin göz altına alındığını, tüm muhalif seslerin susturulmaya çalışıldığını, tüm dünyanın tepkisine ve ciddi sağlık problemlerine rağmen Türk savcıların Aslı Erdoğan için müebbet hapis istediğini, çevirmen Necmiye Alpay’ın da aynı durumda olduğunu anlattığı yazısında, ”Biz bu cadı avı sona erdirmek için Türk hükümetini teşvik etmeliyiz” dedi. Quebec PEN adına ikinci bir açıklama kaleme alan Antoine Oury ise, başarısız darbe girişiminden sonra, Kürt toplumuna desteği ve Ermeni Soykırımının kabulü çağrısı nedeniyle uluslararsı Türk romancısıı Aslı Erdoğan’ı , R.T.Erdoğan’ın tasfiyesinin birinci sınıf hedefi haline getirdiğini anlattığı yazısında Aslı Erdoğan’ın hapisten yazdığı, “Bu mektup acil bir çağrıdır!” dediği mektubunun Fransızca tercümesine yer verdi.

BU YIL DESTEKLENEN ve ONURLANDIRALAN 10 YAZAR ve Québec’li temsilcileri

1. Fatemeh Ekhtesari et Mehdi Moosavi (İran) olarak Marie—Andrée Clermont
2. Gartse Jigme (Tibet) olarak Louise Dupré
3. Aslı Erdoğan (Türkiye) olarak Danielle Dubé
4. Ahmet Şık (Türkiye) olarak René—Daniel Dubois
5. Azimzhan Askarow (Kırgızistan) olarak François Hébert
6. Ashraf Fayadh (Suudi Arabistan) olarak Marie—Hélène Poitras
7. Zuhair Kutbi (Suudi Arabistan) olarak Bernard Pozier
8. Sanjuana Martínez Montemayor (Meksika) olarak Rodney Saint—Éloi
9. Domingos da Cruz (Angola) olarak Mélanie Vincelette
10. Zaki Cordillo (Suriye) olarak Alice Zorn

22.11.2016
TÜRKİYE
Mehmet Atak


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi