Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan’a tahliye yok

İddianameleri bugün kabul edilen ve haklarında ağırlaştırılmış müebbetten dava açılan, kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklu Danışman Kurulu üyeleri Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay hakkında “devletin birliğini bozma” suçlamasından tahliye, “örgüt üyeliği” suçlamasından ise ‘tutukluluğa devam’ kararı verildi. Aslı Erdoğan’ın avukatı kararı ‘hukuki cinayet’ olarak nitelerken, “Tutuklama gerekçesi olan tüm suçlamalardan tahliye verilmeliydi” değerlendirmesinde bulundu.


Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin 9 yöneticisi ve yazarı hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesinin ardından gazetenin tutuklu Danışman Kurulu üyeleri yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay tahliye kararı verildi.

Ancak, Erdoğan ve Alpay için “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” suçlamasından yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle tahliye kararı verilmesine rağmen “Terör örgütü üyeliği” suçlamasından ‘tutukluluk hallerinin devamına’ kararı verildi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay cezaevinden çıkamayacak.

“Tüm suçlamalardan tahliye verilmeliydi”

Mahkeme kararının ardından Cumhuriyet’e konuşan Aslı Erdoğan’ın avukatı Erdal Doğan, mahkemenin “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” suçlamasından tahliye kararı verdiğini, “örgüt üyeliği” suçlamasından ise tutuklulukların devamına karar verdiğini aktardı, şunları söyledi:

‘Hukuki cinayet’ dediğimiz bu sürece yeni bir cinayet daha eklenmiş. Soruşturmanın kendisi hukuki cinayet silsilesiydi. Tutuklama gerekçesi olan tüm suçlamalardan tahliye verilmeliydi.

Erdoğan 19 Ağustos’ta, Alpay ise 31 Ağustos’ta “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Özgür Gündem davası kapsamında gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ile gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya tutuklu yargılanırken, 5 kişi hakkında da yakalama kararı bulunuyor.

Hazırlanan ve bugün kabul edilen iddianamede Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan hakkında müebbet isteniyor.

İddianame

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin 9 yöneticisi ve yazarı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe tarafından hazırlanan iddianame yeni kurulan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

İddianame mahkeme tarafından kabul edildi, ilk duruşma 29 Aralık’ta görülecek.

Kabul edilen iddianamede aralarında soruşturma kapsamında tutuklu bulunan gazetenin Yayın Yönetmeni olan Bilir Kaya ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnal Kızılkaya ile Yayın Danışma Kurulu üyeleri Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ile Eren Keskin’in de bulunduğu 9 gazeteci “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla suçlanıyor.

İddianamede Özgür Gündem Gazetesi ise “örgüt yayını” olarak nitelendiriliyor.

23.11.2016
TÜRKİYE
Gazete Karınca


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi