Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Aslı Erdoğanın Norveç Başarısı

Aslı Erdoğanın Kırmızı Pelerinli Kent kitabı, Norveçin en önemli yayınevlerinden Gylendalın MARG isimli serisinde yayımlanan ilk Türk yapıtı oldu. Erdoğan, bu seriye giren yazarlar arasında yer almanın kendisi için çok şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Norveç’in en önemli yayınevlerinden Gylendal, Aslı Erdoğan’ın ”Kırmızı Pelerinli Kent” adlı kitabını yayımladı.
Erdoğan’ın yapıtı ayrıca Gylendal’ın MARG isimli serisine giren ilk Türk eseri oldu. Aslı Erdoğan’dan önce Yaşar Kemal, Orhan Pamuk ve Ahmet Altan’ı Norveççe’ye kazandıran yayınevi, yılda yaklaşık bin kitap yayımlıyor ve bunların iki yüz kadarı edebiyat türünde.

Edebiyatın ’sınırındaki’ yazarlar

Gylendal’ın yaklaşık altı yıldır devam eden ve şimdiye kadar 14 eser yayımlayan ”sınır çizgisi,omurilik” anlamındaki MARG serisi Helene Cixous, W.G.Sebald, Patrick Kavanagh, Nathan Englander, Cynthia Ozick gibi farklı ülkelerden, popüler olmayan ama edebiyatın omuriliğini oluşturacak kadar önemli eserler veren yazarların yapıtlarına yer veriyor.

Erdoğan da ”Kırmızı Pelerinli Kent” adlı kitabıyla, her yıl en fazla iki yapıtın seçildiği bu seride yer alan ilk Türk yazarı oldu. Bu seriye giren yazarlar arasında yer almanın kendisi için çok şaşırtıcı ve sevindirici olduğunu belirten Erdoğan, MARG serisindeki yazarların Türkçe’ye çevrilmemiş olmasının büyük eksiklik olduğunu ve bu yazarlardan bazılarının eserlerini okumamış olmasının yayınevi tarafından da yadırgandığını söyledi.

Diğer yapıtlarının da Norveççe’ye çevrilmesi gündemde olan Erdoğan; ”Sözcüklerin Akşamı” ile Serra Yılmaz’ın Milano’daki Piccolo Tiyatrosu’nda oynadığı ”Hayatın Sessizliğinde” metinlerinin yakında yayımlanacağını belirtti. (NS/BB)

http://bianet.org/bianet/kultur/47113—asli—erdoganin—norvec—basarisi

3.11.2004
TÜRKİYE
Neslihan Savaş


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi