Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Ankara ve İstanbul’da okur atölyeleri:A.Erdoğan&ampN.Alpay

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin, Özgür Gündem gazetesini kapatma kararı sonrası, gazetenin yayın danışma kurulu üyeleri, yazar Aslı Erdoğan 19 Ağustos’ta, dilbilimci Necmiye Alpay ise 31 Ağustos’ta tutuklanmıştı. Daha sonra devletin birliğini bozma suçundan tahliye, örgüt üyesi oldukları iddiasıyla da tutukluluklarına devam kararı verildi. Tutuklu gazeteci ve yazarlarla dayanışmak için, ülkenin çeşitli yerlerinde eylemler gerçekleştirildi. Bu eylemlerden birini de, Ankara’da ve İstanbul’da, tutuklu yazarların, düşünce özgürlüğüne sahip çıkma amacıyla okurları gerçekleştiriyor.

Ankara / Spartaküs Kültür ve Sanat Derneği

Her cuma, edebiyat dünyasından bir konuk öncülüğünde Erdoğan ve Alpay’ın çok yönlü eserleri hakkında konuşmak için bir araya gelecek olan okurlar, Ankara’da Spartaküs Kültür ve Sanat Derneği’nde buluşuyorlar.

Her cuma saat 18.00— 20.00 arasında yapılacak olan etkinliğin ilk 5 haftasında, Aslı Erdoğan’ın eserlerinin okuması yapılacak. Tutuklu dilbilimci Necmiye Alpay için yapılacak etkinliğin detayları ise belli olunca duyurulacaktır. İlk etkinlik, 9 Aralık Cuma günü Spartaküs Kültür ve Sanat Derneği’nde.

Etkinlik programı şöyle:

9 Aralık :İnci Gürbizatik – Mucizevi Mandarin

16 Aralık :Süreyya Köle – Kabuk Adam

23 Aralık :Tekgül Arı – Kırmızı Pelerinli Kent

30 Aralık :Ahmet Ergül — Hayatın Sessizliğinde

6 Ocak :Fulya Bayraktar – Taş Bina ve Diğerleri

Spartaküs Kültür ve Sanat Derneği Adresi: Karanfil Sokak, 14/9 Kızılay / ANKARA

İstanbul / Akademi 1971 Kitabevi

3 Aralık 2016’da sekizinci buluşmalarını gerçekleştiren okurlar, her cumartesi saat 18.00 da 1971 Akademi Kitabevi’ nde buluşuyorlar. 26 Kasım 2016’da Nil Sakman’ın “Kabuk Adam’da Ötekilik: Kişisel’in Politik Niteliği” başlığındaki sunumunu dinleyen okurlar, 3 Aralık 2016’da Orhan Kahyaoğlu ile “Necmiye Alpay’ın Dergicilik Serüveni ve Şiir” başlığı altında bir söyleşi gerçekleştirdiler.


10 Aralık 2016 saat 18.00— 20.00 arası ise yazar ve şair Muazzez Uslu Avcı ile “Necmiye Alpay ve Barış” hakkında konuşulacak.

https://gaiadergi.com/ankara—istanbulda—okur—atolyeleri—asli—erdogan—necmiye—alpay/

9.12.2016
TÜRKİYE
Sevcan Karadağ, Gaia Dergi


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi