Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Özgürlük Nöbeti’nde ’OHAL kaldırılsın’ talebi

Özgür Gündem’in tutuklu gazeteci ve yazarları için başlatılan ’Özgürlük Nöbeti’nde basın ve ifade özgürlüğüne dikkat çekilerek, OHAL’in kaldırılması istendi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Yayın Danışma Kurulu üyeleri yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay için başlatılan ’Özgürlük Nöbeti’ bu hafta da Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde devam etti.

Nöbette, ”Özgür düşünce susturulamaz”, ”Aslı, Bilir, Necmiye, İnan yalnız değildir” pankartı açıldı.

Nöbete, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bakırköy İlçe Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadıköy İlçe Teşkilatı, Barış Vakfı, Cumartesi Anneleri ve Birleşik Haziran Hareketi destek verdi.

Nöbette konuşan CHP Kadıköy İlçe Örgütü İnsan Hakları Komisyonu üyesi Şengül Yıldız, Olağanüstü Hal’in (OHAL) kaldırılmasını istedi.

Yıldız, ”Yargı siyasi mercii gibi davranmakta. Düşünce, ifade ve basın özgürlüğü demokrasinin anahtarıdır. Yazarların gazeteciler serbest bırakılmalı, bu hukuksuzluğa bu utanca vicdansızlığa son verilmeli” diye konuştu.

’ADALETSİZLİĞE SESSİZ KALMAYACAĞIZ’ Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız da, sözlerine tutuklu tüm gazeteci ve yazarları selamlayarak başladı. Yıldız, ”Belki onlar bizi duymuyor ama biz onların sesini her alanda duyurmaya devam edeceğiz. Biz adalet dedikçe karşılığı ’Adaleti gelin size dört duvar arasında gösterelim’ diyorlar. Çünkü ben 21 yıldır adalet arıyorum. Bir tek evladımı adalete güvenerek gittiğimiz karakolda bir daha geri alamadık” diyerek, adaletsizliğe ve hukuksuzluğa sessiz kalmayacaklarını dile getirdi. Nöbet, türkülerle son buldu.

KAYNAK: Dihaber

http://www.fakirelma.com/haber/657/ozgurluk—nobetinde—ohal—kaldirilsin—talebi.html

9.12.2016
TÜRKİYE
Fakir Elma


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi