Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Aslı Erdoğan’a destek büyüyor


Aslı Erdoğan’a destek büyüyor: Paris sokakları Aslı Erdoğan’a özgürlük isteyen billboardlarla donatıldı


Hukuk dışı tutukluluğu devam eden yazar Aslı Erdoğan’ın 29 Aralık’taki ilk duruşması yaklaşırken, dünyanın çeşitli yerlerinde peş peşe Aslı Erdoğan’a destek etkinlikleri yoğunlaşıyor. İtalya, İsviçre, Avusturya, Fransa, İngiltere, Almanya, İsveç, Norveç, Belçika, Danimarka gibi ülkelerde hemen her gün bir etkinlik yapılıyor.

İtalya, Arnavutluk ve Lübnan’da daha önce basılmamış birer kitabı yayına hazırlanıyor.

1 Aralık’tan beri Paris sokakları Aslı Erdoğan’a özgürlük isteyen billboardlarla donatılmış durumda, bu 24 Aralık’a kadar devam edecek. Ayrıca 1—24 Aralık tarihleri arasında hafta içi hafta içi 18:00, hafta sonu 16:00’da Paris kitapçılarında “Özgürlüğüne kavuşması için okumak” başlığıyla her gün A.Erdoğan’ın, fransızcası Actes Sud yayınevi tarafından 2013’te basılan “Taş Bina” kitabı halka açık eş zamanlı okunuyor.

Roma Kitap Fuarı’nının (Più libri più liberi), fikir ve ifade suçlarından hapsedilmiş yazarlara ayrılan “Fahrenheit” bölümünde Sınır Tanımayan Gazeteciler başkanı Shady Hamady ve Robert Keller, Aslı Erdoğan’ı anlattı, “tutuklu ama sesi kesilemedi” denilen açıklamada dünyanın tüm yazarlarına Kanadalı ünlü yazar Margaret Atwood gibi Aslı Erdoğan için birer mektup yazarak ses vermeleri çağrısı yapıldı. Bu yıl Campiello Ödülü’nü kazanan ünlü İtalyan yazar Simona Vinci de “Libri del Mese” (Ben sizinle beraberim) bölümünde Aslı Erdoğan hakkında bir konferans verdi. Ayrıca devlet radyosu kültür kanalında (Radiorai) Aslı Erdoğan için Vinci’nin de katıldığı bir program yapıldı.

Vinci, A.Erdoğan’a hitaben özetle “Sevgili Aslı Erdoğan, 17 Ağustos’tan beri İstanbul’da bir hapishanedesiniz. Biz burada sizin için bulunuyoruz. Sağlık durumunuzun da iyi olmadığını okudum. Sizi düşünürken, dün gece İstanbul’da bir stadyum önünde en az 38 insanın öldüğü, 150’den fazla insanın yaralandığı trajik saldırının haberini aldık. Korkunç. Korkunun sabitleştiği, muhalefetin susturulduğu bir ülkede, baskı ve kafa karışıklığı arasına kıstırılmış bir toplumda gerçeği ve adaleti isteyenlerin seslerini duyurmaları da zor. Bu da korkunç. Eğer biz yazarlar ses vermez, uzak kalırsak bu çok yanlış olur. Ülkeniz, Türkiye bunu hak etmiyor. Güzel şehriniz İstanbul’a bu yaralar yakışmıyor, ifade özgürlüğünüz için hepimizin elimizden geleni yapmamız gerekiyor. ‘Benim için, yazı ölümsüzlük ve aynı zamanda mutlak bir ölüme bir yolculuktur. Siz uzakta, sizden ve kendilerinden gidebilirsiniz, ve aynı zamanda, onları kendilerine geri alabilirsiniz. Yazma bu dairenin içine bir yolculuk. Simona Vinci” dedi.

14 Aralık’ta Casa del Libro’da LIBRO VIVENTE (BİR KİTAP BİR YAŞAM) programında Giulia Ansaldo’nun İtalyancaya tercüme ettiği, “Il Mandarino Meravigiosa” (Mucizevi Mandarin) ele alınıyor. Programda Türkiyeli yazar Gündüz Vassaf da yer alacak.

10 Ocak’ta İtalyan yazar Lea Nocera, Napoli’de bir Aslı Erdoğan okuması ve konferansı organize etti.

12 Ocak’ta da Milano’da AIE – Associazione Italiana Editori (İtalyan Yayıncılar Birliği), Milano Kitap Fuarı Kültür Müdürü yazar Chiara Valerio ve Pınar Selek’in de katılacağı, A.Erdoğan için tam günlük bir konferans—tartisma düzenliyor.

İtalyanın yüksek tirajlı gazetesi Corriere Della Sera için ünlü İtalyan gazeteci Alessandra Coppola’nın cezaevine soruları göndererek yaptığı röportaj da geniş ses getirdi.

Cenevre’de ise International Publishers Association – IPA (Uluslar arası Yayıncılar Birliği) eski genel sekreteri Benoît Müller, Aslı Erdoğan için uluslararası gözlemcilere çağrısı yaptı ve İsviçre hükümetinden duruşmaya özel bir legal gözlemci göndermesini talep etti.
Sık sık Aslı Erdoğan Okuma eylemleri yapılan Viyana’dan, aralarında kadın milletvekillerinin de olduğu 33 yeni video “Aslı Erdoğan Okuyorum” kampanyasına eklenmek için Uçan Süpürge ve FilmMor’a gönderildi. Bu videoları, The Greens–European Free Alliance (Avrupa Yeşiller Partisi) Salzburg’daki kongrelerinde göstermek için istedi. Ayrıca kongrede Aslı’nın hapishaneden yazdığı mektupların tercümeleri okundu.

16 Aralık’ta İstanbul’da Tarih Vakfı’nda yapılacak “Aslı Erdoğan Edebiyatı” seminerine ise etkin alman siyasetçilerden, milletvekili (SDP) Bernhard von Grünberg destek için geliyor. Daha önce katılacaklarını bildirilen Alman akadenist—yen—edebiyat eleştirmenlerinin can güvenliği için gelmekten vaz geçtikleri panelde Jale Parla, Bülent Usta ve Hazal Halavut sunum yapacak, Doğan Hızlan açılış sunumunu, Sırma Köksal da moderasyonu üstlenecek.

14.12.2016
TÜRKİYE
politikyol


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi