Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın yurt dışı yasağı kalktı

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve yöneticilerine açılan davada yargılanan yazar Aslı Erdoğan ile dilbilimci ve çevirmen Necmiye Alpay hakkındaki yurt dışı yasağı kaldırıldı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin yazar ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu ikisi tutuklu, dokuz sanığın yargılandığı dava, İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti. Duruşmaya tutuklu sanıklar Kemal Sancılı ve İnan Kızılkaya ile tutuksuz sanıklar Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Eren Keskin ile avukatları katıldı.

Duruşmada, Özgür Gündem gazetesinde yazdığı yazıların Fransızca olarak kitaplaştırıldığını, bu kitap nedeniyle birçok ödül aldığını ancak hakkındaki yurt dışı yasağı nedeniyle ödül törenlerine katılamadığını belirten Erdoğan, yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi. Alpay da aynı talepte bulundu. Tutuklu sanıklar Kemal Sancılı ve İnan Kızılkaya ise tahliyelerini talep ettiler.

Sancılı ve Kızılkaya’nın tahliye taleplerini reddeden mahkeme, Erdoğan ve Alpay’ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması yönündeki taleplerini kabul etti. Mahkeme, eksiklerin giderilmesi için ertelendi.

Ağırlaştırılmış müebbet talebi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay’ın da aralarında bulunduğu dokuz sanık için ”silahlı terör örgütüne üye olmak”, ”devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve ”terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Söz konusu gazetenin yayın politikasının ”Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal ve ekonomik düzenini değiştirmek, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk devletinin ve cumhuriyetinin varlığını tehye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek” olduğu iddia edilen iddianamede, gazetede PKK ve KCK’nın yöneticilerinin görüşlerine yer verilerek, gazetede terör örgütünün propagandasının yapıldığı öne sürülüyor.
Haklarındaki suçlamalar nedeniyle, Aslı Erdoğan 4,5, Necmiye Alpay ise 4 ay hapis yattıktan sonra geçen Aralık sonunda tahliye edilmişlerdi.

http://www.dw.com/tr/aslı—erdoğan—ve—necmiye—alpayın—yurt—dışı—yasağı—kalktı/a—39371137

22.6.2017
TÜRKİYE
Deutsche Welle Türkçe


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi