Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Aslı Erdoğan, Stuttgart Barış Ödülü’nü kazandı

Yazar Aslı Erdoğan’a Stuttgart Barış Ödülü’nü kazandığı açıklandı. Erdoğan’ın ödülü Aralık ayında verilecek.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesine yönelik davada yargılanan ve 4,5 ay tutuklu kalan yazar Aslı Erdoğan, düşünce özgürlüğüne yönelik mücadelesi nedeniyle bu yıl Stuttgart Barış Ödülü’ne layık görüldü.
Dihaber’in haberine göre, AnStifter Derneği tarafından verilen ödül, bu yıl Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü için verdiği mücadele dolayısıyla Aslı Erdoğan’a verilecek. Derneğin başkanı Annette Ohme—Reinicke yaptığı açıklamada, “Aslı Erdoğan’ın, Türkiye’de düşünce özgürlüğünün ve despotluğun geldiği boyutun sembolü olduğunu” ifade etti.

AnStifter Derneği 2003 yılından bu yana her yıl barış, eşitlik ve dayanışma için özel bir mücadele yürüten insanlara ödül veriyor. 5 bin Euro’luk ödül, Aralık ayında düzenlenen bir törenle verilecek.
Özgür Gündem gazetesiyle ilgili olarak hazırlanan iddianamede, Erdoğan’ın aralarında olduğu 9 kişi için, “terör örgütüne üye olmak”, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla, ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


http://www.vegaste.com/asli—erdogan—stuttgart—baris—odulunu—kazandi/

2.7.2017
TÜRKİYE
Ve Gaste


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi