Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerine verildi

’Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) tarafından her yıl verilen “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri”, Park Bosphorus Hotel’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Düşence ve İfade Ödüllerinde Yayınevi Ödülü; Evrensel Basım Yayın’a, Yazar Ödülü; Aslı Erdoğan’a, Emek Ödülü; Elazığ’daki Batı Kitabevi’nin kurucusu Hanifi Batı’ya, Düşence ve İfade Özgürlüğü Ödülü Özel Ödülü ise Cumhuriyet Kitap Eki’nin Genel Yayın Yönetmeni tutuklu yayıncı ve gazeteci Turhan Günay’a verildi.

Törene, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Evrensel Basım Yayın yöneticilerinden Songül Özkan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Yazar Adnan Özyalçıner, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Emek Partisi MYK üyesi Levent Tüzel ve basın yayın alanından çok sayıda yazar, şair ve gazeteci katıldı.

’HAKLARIMIZLA İLGİLİ HAFIZAMIZI KORUMAK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’

Törende konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk açılış konuşmasında, TYB olarak 1995 yılından bu yana ”Her yıl bu ödülleri bir daha vermeyelim dediğimiz bir dönem yaşamak istiyoruz” diyerek sözlerine başladı. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından başlayan Olağanüstü Hal ve kanun hükmünde kararnameler ile birçok yasanın askıya alındığını, muhalif kesime, akademisyenlere, basın kuruluşlarına, sosyal medyada paylaşım yapan vatandaşa kadar uzanan ağır bir dönemin yaşandığını ifade eden Kocatürk, son yıllarda tutuklu sayısının yüzde 91 arttığını belirtti. Kocatürk, ”OHAL döneminde tutuklu vatandaş sayısı 200 bini aştı. Hapisteki gazeteci sayısı 160’ı geçti. Üyelerimizden Turhan Günay, Gökçe Fırat yaptıları yayınlardan dolayı delilsiz bir biçimde terör suçlamasıyla tutuklular” dedi. Yazarlar ve yayıncılar Ahmet Nesin ve Ragıp Zarakolu’nun da terör suçlamasıyla yargılandığını hatırlatan Kocatürk, dayanışma içerisinde olduklarını ekledi. Son olarak Kocatürk, ”haklarımızla ilgili hafızamızı korumak büyük önem taşıyor” dedi.

’UMUTSUZ YA DA KARAMSAR OLMAK GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ YOK’

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Jüri Özel Ödülü verilen tutukulu yazar Turhan Günay adına ödülü Günay’ın kızı Elif Günay adlı. Ödül TYB İkinci Başkanı Fahri Aral tarafından takdim edilecekken Aral, ödülün Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç tarafından verilmesini istedi. Duygusal bir an yaşadığını belirten Erinç, TGC’ye katıldığı sırada Günay’a ”Hoşgeldin” rozetini taktığını belirterek yeniden ”hoşgeldin” demek istediğini belirtti. Erinç, ”Hangi soruya yanıt arasak bulamıyoruz çünkü hukuk yok. Hukukun olmadığı bir ülkede ifade özgürlüğünü, yayın özgürlüğünü oluşturmak gibi bir görevimiz var. Umutsuz ya da karamsar olmak gibi bir lüksümüz yok” dedi. Elif Günay ise Turha Günay’ın ulaştırmak istediği metnin içerisinde özel isimler olduğu için kendisine verilmediğini, Turhan Günay’ın ödülü Cumhuriyet Gazetesi çalışanları ve Nuriye Gülmen ile Semih Özakça adına aldığını belirtti. Elif Günay, ”Babamı kitapsız bırakmayan herkese teşekkür ederim” dedi.

EMEK ÖDÜLÜ HANEFİ BATI’YA

Emek Ödülü ise Elazığ’da 35 yıldır çalışmalarına devam eden Batı Kitap Kırtasiye’nin kurucusu Hanefi Bayı’ya TGC Başkanı Turgay Olcayto tarafından verildi. Olcayto, bu kadar baskının ve zulmün olduğu bir dönemi daha önce yaşamadıklarını belirterek sözü Batı’ya verdi. Batı, zor şartlar altında okulu dışardan bitirdiğini belirterek 15 yaşında okuma alışkanlığı kazandığını ekledi. Siyasi görüşünden dolayı işini terk etmek zorunda kaldığını ifade eden Batı, kitap dükkanı açtığını, insanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

EVRENSEL BASIM YAYIN’A DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜGÜ ÖDÜLÜ VERİLDİ
İfade ve Düşünce Özgürlüğü Yayınevi Ödülü, Evrensel Basım Yayından Songül Özkan’a Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz tarafından verildi. Ödülün sunumu ”İfade ve Düşünce Özgürlüğü Yayınevi Ödülü, yayıncılık anlayışında sansüre yer vermeyen, cesur bir çizgi tutturan bu nedenle baskılarla karşılaşan, 29 yılda 689 eser yayınlayan, insanların evrensel değerlerini, ayırımcılıkla mücadeleyi savunan 29 Ekim 2016 yılında KHK ile kapatılan Evrensel Basım Yayından Songül Özkan’a takdim edilecek” ifadeleriyle yapıldı.

Özkan, ödülün Evrensel Basım Yayının kuruluduğu ilk gündem itibaren katı sunan Yazar Adnan Özyalçıner ile birlikte almak istediğini belirtti. Özyalçıner, ”Şuanda kalemler kitlit altında. Halkımız karanlıkta. Söyleyecek her şey yine yazarlara ve şairlere düşüyor çünkü sözcükler onların elinde” dedi. Özkan, Ahmet Kahraman’ın Kürt İsyanları kitabını yayınladıklarından dolayı dava açıldığını o günlerde yine Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülünü aldıklarını hatırlatarak ”Bugün KHK ile kapatılan bir yayınevi durumuna düştük. Bundan dolayı çok üzgünüz” dedi. Öztürk, ödülü kapatıldıktan sonra işten çıkarmak zorunda kaldıkları 6 çalışanı adına aldığını belirtti. Köz ise ”Yayınevlerini kaptıyorlar, yazarları da içeriye kapatıyorlar. Sorunun böyle çözüleceğini sanıyorlar ama elimizde olan umudu bir yere kapatamayacaklar” dedi.

’TÜRKİYE’NİN KENDİ YAZARINA DUYDUĞU BU HINÇ NEREDEN GEKİYOR?’
Düşünce ve İfade Özgürlüğü Yazar Ödülü, Yazar Aslı Erdoğan’a TYB Başkanı Kenan Kocatürk tarafından verildi. Erdoğan, ödülünü tutuklu yazarlar, gazeteciler ve akademisyenler adına aldığını söyledi. Erdoğan, ”Türkiye’nin kendi yazarına duyduğu bu hınç nereden geliyor? Neden kendi vicdanını sakatlıyor” dedi. Aslında hakikat üzerindeki tekele karşı çıktıklarından dolayı cezalandırıldıklarını ifade eden Erdoğan, totoliter bir rejimin hakikatin sahibi olmak istediğini fakat asla olamayacağını söyleyerek sözlerini noktaladı. (İstanbul/EVRENSEL)

https://www.evrensel.net/haber/320813/dusunce—ve—ifade—ozgurlugu—odulleri—sahiplerine—verildi

23.5.2017
TÜRKİYE
Evrensel


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi