Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Aslı Erdoğan’a, Simone—de—Beauvoir Kadın Hakları ödülü veril

Aslı Erdoğan, 2018 yılı Simone—de—Beauvoir Kadın Hakları ödülünü bugün Paris’te düzenlenen törenle aldı. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yönetici ve yazarlarına yönelik davada dört ay tutuklu yargılandıktan sonra Aralık 2016’da tahliye olan yazar Aslı Erdoğan, 2018 yılı Simone—de—Beauvoir Kadın Hakları ödülünü bugün Paris’te düzenlenen törenle aldı.

Aslı Erdoğan’a ödül

ABC’nin aktarımına göre; Almanya’nın ünlü feminist kadın dergisi “Emma” duyurmuştu. Aslı Erdoğan‘ın ödüle layık görüldüğünü Aralık 2017’de. Derginin genel yayın yönetmeni Alice Schwarzer, Simone—de—Beauvoir Kadın Hakları ödülünün seçici jüri üyeleri arasında yer alıyor.

‘En önemli ödül’

2008 yılında hayata geçirilen ve bu yıl 11’incisi verilen ödül, 1908—1986 yılları arasında yaşamış olan Fransız yazar, filizof ve feminist Simone de Beauvoir‘ın 110’uncu doğum gününün ertesi günü, 10 Ocak 2018’de (bugün) Paris’te Aslı Erdoğan’a takdim edildi.

Aslı Erdoğan, son olarak Aralık 2017’nin başında “Uluslararası Kurgu” dalında İtalya’da Vincenzo Padula Ödülü’ne layık görülmüştü. Ödüle ilişkin verdiği mülakatta, Simone de Beauvoir Ödülü için “en önemli ödül” diye bahsetmişti.

‘Düşünce özgürlüğüne yönelik mücadele’

Yazara daha önce de “düşünce özgürlüğüne yönelik mücadelesi” nedeniyle Theodor Heuss Madalyası, Amsterdam’daki Avrupa Kültür Vakfı tarafından Prenses Margriet Kültür Ödülü, Stuttgart Barış Ödülü ve Avusturya‘nın 2016 yılındaki Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü verilmişti.

‘Mağdurların sesi olmaktan ödün verilmemeli’

Serbest bırakılmasının ardından Haziran 2017’de yurt dışına çıkış yasağı kaldırılan Aslı Erdoğan, pasaportunun kendisine verildiği eylül ayında ödül töreni için gittiği Almanya’dan dönmedi. Osnabrück’te, Erich Maria Remarque Barış Ödülü’nü almıştı yazar ve o günkü törende yaptığı konuşmada “mağdurların sesi olmaktan ödün verilmemesi gerektiğini” ifade etmişti. Yaşadığı acı ve aşağılanmayı hâlâ üzerinden atamadığını söyleyen Aslı Erdoğan, polis baskını korkusundan intiharı bile düşündüğünü aktarmıştı.

Türkiye’ye dönmeme kararı ise, kendi ifadesiyle bir iltica ya da yerleşme değil. “Türkiye’de hukuk sisteminin bütünüyle çöktüğünü” söyleyen Erdoğan, mahkemenin sonuçlanmasını beklediğini dile getiriyor.

https://www.birgun.net/haber—detay/asli—erdogan—a—simone—de—beauvoir—kadin—haklari—odulu—verildi—199442.html

10.1.2018
TÜRKİYE
Birgün


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi