Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

Eski balerin ve fizikçiAslı Erdoğan 42 yaşında eski balerin eski fizikçi şiddetle harmanlanan altı romanın etkileyici yazarı. Erdoğan Marmara Oteli’nin bitişiğinde parlak avizelerin aydınlattığı kalabalık bir kafede oturuyor. Ortam aşırı derecede hareketli ve gürültülü. ”Burası tamamen yenilenmiş olan eski bir kafe. Onat Kutlar arkadaki masalardan birinde patlayan bir bombanın etkisiyle 1995’te hayatını kaybetti. Onu kimin öldürmüş olduğu hiçbir zaman anlaşılamadı. Adını taşıyan plaket ise restorasyon çalışmalarında kaldırıldı. Türkiye’de her şey zamanla unutuluyor ve inkâr ediliyor bence kurbanlara yapılabilecek en büyük haksızlık da budur”diyor.

Erdoğan 24 yaşındayken Cenevre’de CERN nükleer araştırma merkezinde Higgs Boson partikülleri üzerinde araştırma yapan yetenekli bir fizikçiydi. ”Dünyanın en iyi fizikçilerden oluşan ekipteki tek kadındım. Erkeklerin maço davranışları stres ve aşırı rekabet ortamında çok mutsuz iki yıl geçirdim” diyor. Aslı Radikal gazetesindeki köşe yazılarında Kürtlerin mücadelesi işkenceler hapishanedeki kötü koşullar ırza geçme vakaları gibi tartışmalı konuları vurguluyor ve tutukluların 2000 yılı sonu ile 2001 yılı başı arasında gerçekleştirdiği açlık grevine destek veriyor. Mart 2001’de Radikal tarafından işten çıkarılan Aslı Erdoğan ”Türkiye’de askeri darbe Kürtlerle mücadele Ermeni sorunu gibi konular hakkında neden hiç roman yazılmadığını merak ediyorum. Aynı olayları yaşayan Güney Amerika’da bu konularda yazılan birçok eser olmasına rağmen bizde neden yok?” sorusunu soruyor.

Aslı Erdoğan’ın gözleri ışıl ışıl. Şu anda konusu işkence olan yeni romanını yazıyor. İşkence görmüş bir ailenin kızı olarak ilk kez bu konuyu irdelediğini vurgulayan Aslı ”Aile ortamımızda şiddeti yaşadım. Babam solcu olmakla birlikte milliyetçidir. Ermeniler ve Kürtlerle ilgili dilekçeyi imzaladığımdan beri bana karşı açıkça cephe aldı” diyor. Aslı Erdoğan romanını yazdığından beri ensesinde korkunç ağrılar hissediyor. Teşhis: Kafasını dik tutmasını engelleyen dört boyun omuru fıtığı ve aylarca süren tedavi. Rio’ya gitmeden önce maruz kaldığı polis şiddetinin sonuçları olaylardan on beş yıl sonra etkisini hissettiriyor. ”Bu ağrılar kitabımda doğru konulara değindiğimin kanıtı” diyen Aslı masa kenarında duran ve bir saatten fazla oturunca takması gereken boyunluğa işaret ediyor. Aslı’nın bu akşam boyunluğu takması gerekmeyecek zira göz yaşartıcı bir güzelliğe sahip olan Boğaz sahilinde yürüyüş yapmak üzere Taksim’in gürültülü ort¤¤¤¤¤ çıkarak romanında yansıyan çığlıklarla buluşuyor.”

20.4.2009
TÜRKİYE
Leyla AYAŞ


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi