Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

A. Erdoğan’a Vaclav Havel ödülü

Çekya eski Cumhurbaşkanı Vaclav Havel’in anısına verilen Václav Havel Kütüphane Vakfı’nın “2019 Risk Altındaki Cesur Yazara Huzuru Bozma Ödülü” bu yıl yazar Aslı Erdoğan’a verildi.New York’ta kurulan Václav Havel Kütüphane Vakfı’nın her yıl verdiği ödülün sahibi belli oldu.

Vakıftan yapılan açıklamada, Václav Havel Kütüphane Vakfı’nın “2019 Risk Altındaki Cesur Yazara Huzuru Bozma Ödülü”, Taş Bina ve Diğerleri öykü kitabının yazarı ve insan hakları alanında uzun yıllardır çalışmalar yapan yazar Aslı Erdoğan’a verileceği duyuruldu.

İnsan haklarına dikkat çekmek için verilen ödül Aslı Erdoğan’a 26 Eylül’de New York Bohemian National Hall’de düzenlenen bir törenle takdim edilecek.

Burhan Sönmez de almıştı
Aslı Erdoğan 2017 yılında da adaylar arasında bulunuyordu. Aynı yıl ödülü İstanbul İstanbul adlı kitabıyla yazar Burhan Sönmez almıştı.

Vakfın bu yılki ödülü için belirlenen diğer adaylar; cezaevindeki gazeteci ve yazar Ahmet Altan, Gazze’de yaşayan Filistinli yazar Atef Ebu Saif, Burunduli yazar Ketty Nvyabandi ve Fransa’da yaşayan Brezilyalı yazar Marcia Tiburi.

Václav Havel Ödülü’nün bu yılki aday listesini hazırlayan ödül komitesinde, düşünce kuruluşu Freedom House, Uluslararası Yazarlar Birliği Pen, Václav Havel Kütüphanesi ve Sınır Tanımayan Kelimeler bulunuyor.

Václav Havel’in anısına verilen ödüle sahip olacak isim, her yıl kitabı İngilizce yayımlanmış yazarlar arasından belirleniyor.

Aslı Erdoğan hakkında
Öykücü, romancı, fizikçi, bilgisayar mühendisi Erdoğan, 1967’de İstanbul’da doğdu.

Amerikan Robert Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Fizik Bölümü’nü bitirdi.

Yüksek lisansını CERN’de (Conseeil Europeen pour la Recherche Nucleaire) yaptı.

Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti.

1994’te ilk kitabı Kabuk Adam yayımlandı.

Tahta Kuşlar adlı eseriyle Deutsche Welle Öykü Ödülünü (1997) aldı, kitap dokuz dile çevrildi.

Kırmızı Pelerinli Kent romanı Gyldendal Yayınları’nın (Norveç) Marg –omirilik— serisine seçildi.

Dünya Yayınları Hayatın Sessizliğinde‘yi yılın kitabı seçti (2005). Serra Yılmaz kitaptan bir bölümü Piccola Tiyatrosu’nda seslendirdi, kitap dans tiyatrosu ve baleye uyarlandı.

Mahpus adlı öyküsü Fransa’da filme çekildi.

Mucizevi Mandarin ile Yunus Nadi Öykü Ödülü’nde üçüncülüğe, Taş Bina ve Diğerleri ile 2010 Sait Faik Hikaye Armağanı’na layık görüldü.

2011’de Lillehammer Festivali’nin ana konuşmasını yaptı.

2012’de Zürih Şehir Yazarı seçildi.

2013’te “Ord i Grenseland Prisen—Sınırda Sözcükler Ödülü” ödülünü kazandı.

Aslı Erdoğan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi olması ve gazetede yayınlanan yazıları delil gösterilerek “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” ve “halkı kışkırtmak” suçlamalarıyla 19 Ağustos 2016 günü tutuklandı.

Özgür Gündem davasında yargılanan beraber yargılandığı Necmiye Alpay ve Zana Kaya ile birlikte 29 Aralık 2016 günü tahliye edildi.

Vaclav Havel hakkında


1936’da doğdu, 2011’de hayatını kaybetti.

Çek Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı. Tiyatro yazarı ve düşünce insanı.

Prag Sanat Akademisi’nde drama üzerine eğitim gördü, en bilinen tiyatro eseri The Garden Party 1963’te yayımlandı.

1968’deki Prag Baharı’ndan sonra gerçekleşen Varşova Paktı’nın Çekoslovakya’yı işgalinden sonra kara listeye alınarak siyasi faaliyetlerde bulunması ve yazı yazması yasaklandı, yaklaşık 4 yıl cezaevinde kaldı. Ancak çalışmalarını ve fikirlerini açıklamayı sürdürdü, 18 gün süren kitlesel gösterilerden oluşan ve hükümetin devrilmesiyle sonuçlanan, 1989’daki Kadife Devrim’in öncüsü oldu.

29 Aralık 1989’da devrimi gerçekleştiren Yurttaşlık Forumu tarafından Çekoslovakya Devlet Başkanlığı’na getirildi. 1990’da yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı oldu. 1992’nin Aralık ayında ülkenin Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak barışçıl bir şekilde ikiye bölünmesinde de önemli rol oynadı. Yeni Çek Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi.

1998’de yeniden Cumhurbaşkanı seçildi ama Şubat 2003’te eski siyasi rakiplerinden Václav Klaus tarafından yenilgiye uğratıldı ve Cumhurbaşkanlık dönemi sona erdi.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 4., 2008 yılında ise 26. sırada yer aldı.

28.8.2019
TÜRKİYE
Gazete Karınca


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi