Haberler
Haber Kaynağı Seç

 

”HAYATIN SESSİZLİĞİ”

SERRA YILMAZ, AYŞENİL ŞAMLIOĞLU VE GÜVEN GÜNER TARAFINDAN SAHNELENEN ”HAYATIN SESSİZLİĞİ”
İTALYA’NIN EN PRESTİJLİ TİYATROSUNDA

HAYATIN SESSİZLİĞİNDE ÜÇ TÜRK’ÜN SESİ VAR
İtalya’da artık belli bir şöhrete ulaşmış olan sinema ve televizyon sanatçısı Serra Yılmaz, İtalya’nın en tanınmış sahnelerinden biri olan, ”Teatro Piccolo di Milano”da, Aslı Erdoğan’ın, ”Hayatın sessizliğinde” adlı oyunuyla dün akşam sahne aldı. Oyunun rejisini Türkiye’de son yıllarda aldığı ödüllerle başarısını kanıtlamış olan Ayşenil Şamlıoğlu yaptı.

Tek kişilik ”Hayatın sessizliğinde” adlı oyuna ritmde perküsyonist Güven Güner eşlik etti.

Üç Türk sanatçı oyundan önce SABAH Roma temsilcisi Yasemin Taşkın ile biraraya geldiler. Geçen yıl Milano’nun ”Küçük Tiyatro”sunda (Piccolo) bir şiir resitali veren Serra Yılmaz’dan bu yılda Akdeniz Festivali kapsamında bir gece düzenlemesi istendi.

”HAYATIN SESSİZLİĞİNDE”
Serra Yılmaz, Piccolo için ortak proje oluşturmayı tiyatro yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu’na önerirken hangi yapıtı sahneye koyacaklarını araştırmaya başladılar. Tam bu esnada, Aslı Erdoğan’ın tesadüfen Serra Yılmaz’ı arayarak kendisine ”Hayatın Sessizliğinde” adlı düz yazıyı hediye etmesi bu arayışa son verdi. Serra Yılmaz bu konuda, ”Aslı Erdoğan’ın hayatın sessizliğini tam da bizim metin aradığımız sırada getirmesini bir işaret olarak kabul ettim. Ayşenil de metni okudu ve benimsedi, çalışmaya başladık” dedi. Tiyatro yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu, oyun metni ile ilgili olarak, ”bir insanın kendisiyle hesaplaşması, ölümle hesaplaşması ve ölümün elinden aldıkları ile çatışması, tartışmasını içeriyor. Yaşamın her ne biçimde olursa olsun sonlanacağı vurgulanıyor” diyor.

VEDALAŞMAYI BİLMEK GEREK
Sanatçılarla yaptığımız söyleşide oyunla ilgili konuşan yönetmen Ayşenil Şamlıoğlu, ”Bu oyunda önemle algılanan bir şey de vedalaşmayı bilmek gerektiği. Herkesle ve herşeyle vedalaşmayı bilmek gerekiyor. Bu metinde beni en çok vuran bu. Her vedalaşma da bir dönüşüm ve değişim getiriyor” diyor.

İstanbul İtalyan Kültür Derneği’nin işbirliği ile gerçekleştirilen ”Hayatın Sessizliğinde” (Nel silenzio della vita) ”Teatro Piccolo di Milano”dan sonra İstanbul’da da İtalyan Kültür Derneği’nde sahnelenecek.

Üç Türk kadınının yazıp, sahneleyip, oynadıkları oyun, benzeri kültürel ve yaşamsal birikimlere sahip bu kadınların deneyimlerinden kuvvet alıyor.

Yönetmen Şamlıoğlu, ”Oyunda, yolculuğun yürekte taşıdığı seslerle, sahnede varoluşunu ritimlerle vermeye çalıştık. Perküsyonu bundan seçtik” diyor.​

19.10.2014
TÜRKİYE
Yasemin Taşkın


 

Haberler Biyografi Kitaplar Fotoğraflar Röportajlar Köşe Yazıları   İletişim Ana Sayfa
Design by medyanomi